Scenariusz zajęć Temat: Życzliwość Grupa wiekowa: edukacja wczesnoszkolna, klasy I-III Czas trwania: 45-60 min. Podstawa Programowa: “Cele kształcenia-wymagania ogólne edukacji wczesnoszkolnej (…) III. W zakresie emocjonalnego obszaru rozwoju uczeń osiąga: (…) 2. umiejętność rozpoznawania, rozumienia i nazywania emocji (…); potrzebę tworzenia relacji; 3. umiejętność przedstawiania swoich emocji i uczuć przy pomocy prostej wypowiedzi ustnej i pisemnej, różnorodnych artystycznych form wyrazu IV. W zakresie społecznego obszaru rozwoju (…): 2. umiejętność nazywania poznanych wartości, oceny postępowania innych ludzi, odwoływania się w ocenie do przyjętych zasad i wartości Treści nauczania-wymagania szczegółowe (…) III. Edukacja społeczna (…) Osiągnięcia w zakresie rozumienia środowiska społecznego. Uczeń (…)4) ocenia swoje postępowanie i innych osób odnosząc się do poznanych wartości (…)”Zgodne z nową podstawą programową z 2017 roku Cel główny: •uczniowie wiedzą co oznacza być człowiekiem życzliwym Cele szczegółowe: •uczeń zna definicję życzliwości •uczeń okazuje życzliwość innym członkom grupy •uczeń rozpoznaje i nazywa emocje i uczucia •uczeń umie przedstawić swoje emocje i uczucia w formie ustnej i pisemnej •uczeń ocenia postępowanie swoje i innych osób w oparciu o przyjęte normy •uczeń przestrzega zasad panujących w sali lekcyjnej, zgodnie współpracuje z kolegami i koleżankami Metody pracy: Metody słowne-rozmowa, objaśnienie; metoda oglądowa-pokaz filmu; metody aktywizujące-dyskusja, wchodzenie w rolę, analiza problemu, praca w grupach, wizualizacja. Formy pracy: grupowe i indywidualne Pomoce dydaktyczne: sprzęt multimedialny do odtworzenia filmu, duży arkusz papieru (tzw. bristol lub szary papier pakowy), flamastry, samoprzylepne karteczki, szablon gry ‘piekło-niebo’ dla każdego ucznia, nożyczki dla każdego ucznia. Wiedza dla nauczyciela: Światowy Dzień Życzliwości–21listopada, na całym świecie, obchodzony jest World Hello Day. W Polsce Dzień Życzliwości uchwalono w 1973 roku rok, kiedy to dwóch braci –wtedy studentów -Brian i Michael McCormack, postanowiło zareagować na wieść o wojnie pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka, przemoc i nienawiść szkodzą, nie budują i nie prowadzą do rozwiązywania problemów. Sieją śmierć i zło, a nienawiść zatacza wtedy coraz większe kręgi. Studenci postanowili propagować życzliwość, aby przekonać rządzących do pokojowych rozmów, wierząc, że każdy konflikt można rozwiązać poprzez uczciwą, spokojną rozmowę i gest wyciągniętej życzliwie dłoni. /info z broszury Fundacji Narodowego Dnia Życia o dniu życzliwości/ Życzliwość –cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i gotów jest działać w tym celu, aby działo im się dobrze ; cecha czegoś, co świadczy o czyimś przyjaznym nastawieniu i pragnieniu czyjegoś dobra(źródło: Pantomima–Rodzaj ekspresji teatralnej przekazującej treść gestami, mimiką i pozami ciała. Termin pantomima używany jest na określenie 1. pełnospektaklowej formy scenicznej; 2. solowego popisu mima; 3. elementu przedstawienia dramatycznego, baletowego, operowego etc. (źródło: Przed zajęciami: •Dzień/kilka godzin przed planowanymi zajęciami poproś uczniów by jak najczęściej mówili spotkanym w szkole lub na ulicy osobom Dzień dobry, życzyli im miłego dnia, zapytali co dobrego u nich słychać oraz by się do nich uśmiechali. Poproś by zanotowali reakcje kolegów, rodziny i przechodniów. •Zajęcia będą odbywały się na dywanie. W trakcie ich trwania będzie odtworzony krótki film„Światowy Dzień Życzliwości”, który powinien być gotowy do ponownego obejrzenia w każdym momencie lekcji. •Materiał przygotowany na zajęcia może okazać się zbyt obszerny, dlatego znając swoich uczniów możesz rozplanować jego realizację na dwie godziny lekcyjne. Przebieg zajęć: Zaproś uczniów by zajęli miejsca w kręgu (siedząc na dywanie lub na krzesłach). Zapytaj o wyniki „pracy domowej”zadanej dzień wcześniej. Czy mówiąc często Dzień dobry, życząc dobrego dnia oraz uśmiechając się do kolegów, członków rodziny lub obcych ludzi zauważyliście jakąś różnicę w ich zachowaniu? Czy ktoś był zdziwiony Waszym przyjaznym nastawieniem? Jakie były ich reakcje? Czy coś was zaskoczyło? Daj możliwość wypowiedzenia się każdemu uczniowi, który zgłosi taką chęć. Nie zmuszaj tych, którym nie udało się wykonać zadania lub nie mają ochoty podzielić się jego wynikami. 2. Obejrzycie wspólnie film „Światowy Dzień Życzliwości”, którego bohaterem jest mim. Przed jego wyświetleniem możesz przybliżyć uczniom pojęcie pantomimy (informacje znajdziesz w Wiedzy dla nauczyciela). Obejrzymy teraz krótki film, którego tematem będzie cecha, którą prezentowaliście wykonując zadanie domowe. 3. Po skończonej projekcji zapisz na dużym arkuszu papieru słowo ŻYCZLIWOŚĆ-tak by można było stworzyć na kartce mapę myśli. Wyjaśnij uczniom dlaczego teraz omawiacie temat życzliwości oraz dlaczego tego dnia obchodzi się jej dzień (niezbędne informacje w Wiedzy dla nauczyciela). Wspólnie z uczniami zapiszcie definicję życzliwości ( jeśli któryś z uczniów jest chętny lub Ty masz takie umiejętności możecie również ją zilustrować). Przypomnijcie sobie raz jeszcze zadanie domowe, reakcje witanych i pozdrawianych ludzi oraz treść filmu. Czym jest życzliwość? Jak zachowują się ludzie życzliwi? Możesz skorzystać z definicji życzliwości znajdującej się w Wiedzy dla nauczyciela, która została zaczerpnięta w Wielkiego słownika języka polskiego. 4. Zaproponuj uczniom zabawę, w której będą musieli odgrywać role ludzi nieżyczliwych. Jeden z uczniów (wylosowany lub ten który się zgłosi) będzie próbował zagadywać kolegów, którzy w sposób nieżyczliwy będą mu odpowiadać. Skoro wiecie czym jest życzliwość spróbujmy teraz odwrócić sytuację i zamienić się w ludzi nieżyczliwych. Zobaczmy jak wyglądałoby życie bez życzliwości. Jeden / jedna z was będzie próbować nawiązać uprzejmą rozmowę, a reszta będzie musiała zachowywać się w sposób mało życzliwy. Pamiętajcie, by nikogo nie obrażać, nie być agresywnym oraz niekulturalnym! Możesz zaprezentować uczniom sposób działania prosząc jednego z nich by powiedział do Ciebie z uśmiechem Dzień dobry. Odpowiedzi (odburknij) mu np. Wcale nie taki dobry, robiąc przy tym niezadowoloną minę. Jeśli grupa jest liczna podziel uczniów na mniejsze, by zadanie nie trwało zbyt długo. Podsumujcie je określając emocje towarzyszące usłyszeniu nieuprzejmej odpowiedzi. Czy wszystkim udało się wziąć udział w ćwiczeniu? Łatwo udzielało się nieżyczliwych odpowiedzi? A czy słuchanie nieuprzejmości tym, którzy próbowali nawiązać rozmowę sprawiało przyjemność? 5. Korzystając z arkusza papieru, na którym zapisaliście definicję życzliwości stwórzcie Słownik życzliwych słów-w formie mapy myśli, które świadczą o przyjaznym nastawieniu. Rozdaj uczniom samoprzylepne karteczki. Korzystając z doświadczenia z wcześniejszego zadania stworzymy teraz Słownik życzliwych słów. Kiedy będzie gotowy powiesimy go w przestrzeni klasy i wszyscy będą mogli w dowolnej chwili korzystać z jego zasobów. Zastanówcie się, jakie słowa wprawiają Was w dobry humor, co chcielibyście usłyszeć od bliskich wam osób, a co od przechodnia na ulicy. Zapiszcie je oraz przyklejcie do arkusza papieru. Pod definicją należy umieścić napis Słownik życzliwych słów. 6. Kończąc zajęcia przypomnij o możliwości korzystania ze Słownika oraz podziękuj za aktywny udział. ZADANIE DODATKOWE: 7. Zaproponuj uczniom by wymyślili ‘swój specjalny życzliwy uśmiech’ oraz by nauczyli resztę klasy jak go wykonać. Zapraszam was do Akademii Uśmiechu. Jesteście jej pracownikami i prowadzicie warsztaty z uśmiechania się. Zastanówcie się przez chwilę jak opowiedzieć o Swoim specjalnym życzliwym uśmiechu kolegom i koleżankom oraz jak ich go nauczyć. Wykonaj zadanie jako pierwszy. Uśmiechnij się do uczniów. Później przekaż instrukcję jak należy zrobić to poprawnie. Np. weźcie głęboki oddech, wypuśćcie powietrze z ust oraz uśmiechnijcie się bardzo szeroko pokazując zęby i myśląc o swoim ulubionym jedzeniu. Można wykonać zdjęcie każdemu z uczniów, który prezentuje Swój uśmiech oraz wydrukować je, powiesić w sali z instruktarzem autora. Po zajęciach: Rozdaj uczniom szablon, który umożliwia stworzenie w technice origami „piekło-niebo”. Poproś by zapisali w nim życzliwości, które chcieliby usłyszeć. Szablon znajduje się w materiałach dołączonych do nauki i zabawy! Opracowanie Mgr Olga Pawlica-Orlicz źródło:
Dzień Życzliwości. 24 listopada 2023 Moja Siódemka. Światowy Dzień Życzliwości przypada na 21 listopada. W naszej szkole również obchodziliśmy tak ważne i potrzebne wydarzenie. W ramach obchodów święta uczniowie mieli możliwość napisania życzeń, pozdrowień lub podziękowań dla wybranej przez siebie osoby, a wspólne DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI:Młodzież z Samorządu uczniowskiego stojąc przy wejściu do szkoły serdecznie pozdrawia wszystkich nauczycieli, uczniów i przedszkolaków, a następnie przypina ,,Życzliwe buźki”.1 zajęcia Konspekt ,,Co to znaczy być życzliwym?”( – zajęcia Wykonanie ORDERÓW UŚMIECHU I ŻYCZLIWOŚCI( – zajęcia – pierwsze 15 minut ( – dla wszystkich klas i rozdanie Aniołków Życzliwości dla najbardziej życzliwych osób w poszczególnych 1Temat: Dzień ŻyczliwościProwadzący: nauczyciele ZSP IłownicaCzas: 1 lekcjaCele:- zachęcenie do życzliwości i otwartości wobec innych,- integracja klas,- radość ze wspólnej słowna,- oglądowa,- praktycznego indywidualna,- grupowa,- i narzędzia:- kartki i długopisy,- ziemniak,- załącznik 1 (obrazki Dzień Życzliwości),- Załącznik 2 (ankiety – starsze klasy),- załącznik 3(opis ankiet).Przebieg zajęć:Zajęcia wstępne:1. Prowadzący wita uczniów i prosi, by usiedli kole. 2. Prowadzący czyta:W listopadzie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Życzliwości. Zapoczątkowano go w 1973 roku. Był to protest przeciwko konfliktowi (kłótni) pomiędzy dwoma państwami Egiptem i Izraelem. Sens Dnia Życzliwości przedstawiał najpierw znany w naszym kraju film „Podaj dalej”. Film opowiada historię 12-letniego chłopca, który postanowił zmienić świat, pomagając trzem przypadkowo spotkanym 2006 roku Dzień Życzliwości obchodzimy w Polsce. W tym dniu Polacy starają się zachować uśmiech na ustach, nie dają się prowokować, są mili dla innych. Wszelkie kłótnie, żale i złości odstawiamy na bok. Ściskamy sobie dłonie, ustępujemy pierwszeństwa innym, pomagamy stolicę życzliwości w naszym kraju uważa się Wrocław. Dla mieszkańców i gości miasta przygotowano liczne atrakcje, zabawy i konkursy. Po mieście jeździ specjalny autobus z kawą, herbatą i ciastkiem. Odbędą się koncerty, rozdawane będą pokazuje różne obrazki nawiązujące do Światowego Dnia Życzliwości (można je później wykorzystać przy wykonaniu orderów) – załącznik 13. Prowadzący zwraca się do uczniów:Teraz przećwiczymy życzliwość. Zapraszam dwie osoby do pierwszej scenki:Prowadzący głośno odczytuje treść Twoja koleżanka/kolega jest bardzo smutna. Dostała jedynkę z matematyki. Pociesz ją i zaproponuj Nagradzamy artystów brawami. Zapraszam kolejne dwie Starsza pani wchodzi do autobusu. Ty siedzisz. W jaki sposób się Nagradzamy artystów brawami. Zapraszam kolejne dwie Twój kolega wcale nie umie grać w piłkę. Wasza drużyna przegrała. Podchodzisz do niego i masz ochotę wygarnąć mu, że jest najgorszy! Widzisz jednak, że mu przykro, wstydzi się. W ostatniej chwili się opanowujesz. Co możesz powiedzieć, jak zareagować?Dziękuję! Nagradzamy artystów brawami. Zapraszam kolejne dwie Twoja mama (ojciec)jest bardzo smutna. Porozmawiają z nią i Nagradzamy artystów brawami4. Prowadzący podsumowuje występy: Czy życzliwy człowiek musi dokonywać wielkich czynów, czy mogą to być małe rzeczy?Czy Wam trudno być życzliwym?5. Zapraszam do kolejnego zadania:Zamknij oczy i przez chwilę nic nie mów. Pomyśl o osobie z twojej klasy, która najczęściej się uśmiecha, jest pogodna, chętnie pomaga. Może to chłopak, a może dziewczyna? Teraz zapisz imię nazwisko tej osoby na kartce. Będziemy dziś wybierać najżyczliwszą osobę w klasie. Prowadzący zbiera karteczki, liczy głosy i w czasie przerwy podaje wynik głosowania pedagogowi. 6. Zabawa: Gorący ziemniakUczestnicy i prowadzący siedzą w kole. Jedna osoba jest poza kołem. Należy jak najszybciej podawać ziemniak, który wyciągnięto z ogniska i jest gorący. Kiedy uczeń poza kołem powie ,,stop” zabawa zatrzymuje się, a poparzony nieszczęśnik płacze z bólu. Dwóch kolegów siedzących po prawej i lewej stronie poparzonego opatruje i dmucha w jego dłonie oraz pociesza go. Prowadzący pyta: Czy czujesz się już lepiej? Jeżeli tak bawmy się dalej!Na końcu zabawy prowadzący pyta:Czego miała nas nauczyć ta zabawa? 7. Podsumowanie zajęć. Iskierka. Wszyscy uczniowie ustawiają się w koło, chwytają się za ręce, a następnie formują serce. Prowadzący ,,puszcza iskierkę”.Chętni uczniowie mogą również dokończyć zdanie:Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem się/przypomniałem sobie...Zajęcia 2Klasa pierwsza pracuje z klasą druga pracuje z klasą trzecia pracuje z klasą spotykają się ze sobą. Uczniowie przynoszą krzesełka oraz narzędzia i materiały plastyczne potrzebna do wykonania rozpoczyna zajęcia:Witajcie!Na pewno zastanawiacie się dlaczego spotykamy się razem? Dziś w naszej szkole obchodzimy święto ,,Dzień Życzliwości” W szczególny sposób chcemy być dla siebie życzliwi i pomagać sobie. Za chwilę dobierzecie się w pary (jeżeli liczba uczniów w klasach będzie się różniła mogą być trójki) i wykonacie ORDERY UŚMIECHU I jest to dzień szczególny i pary będą troszkę wyjątkowe. Dobierzcie się tak, by pracować z młodszymi pracują ze sobą. W parze mogą wykonać jeden bądź więcej orderów. Pod koniec lekcji nauczyciel prosi każdą parę do zaprezentowania prac. Kilka minut przed końcem przerwy dzieci wspólnie wychodzą na korytarz i ozdabiają orderami Drzewko Życzliwości. Brzmi pięknie, a dobroć i życzliwość powinniśmy i możemy okazywać na co dzień. A przy okazji, warto uczyć jej dzieci. Świetną okazją do tego jest Światowy Dzień Dobroci. Światowy Dzień Dobroci przypada na 13 listopada. Co to takiego życzliwość, możemy pokazać naszym wychowankom na wiele zabawnych i angażujących sposobów.Temat: „ W Krainie Życzliwości ”- zabawy o charakterze prospołecznym. CEL OGÓLNY: Kształtowanie umiejętności wyrażania życzliwości poprzez aktywność intelektualną, ruchową i plastyczną. CELE OPERACYJNE: DZIECKO: – wykonuje masaż uszu zgodnie z instrukcją prowadzącej – uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela – wypowiada swoje myśli , skojarzenia związane z pojęciem życzliwość – potrafi czytać globalnie wyrazy: tak, nie – rozróżnia zachowania pozytywne i negatywne – udziela wsparcia i pomocy podczas zabawy – potrafi współdziałać w parze – czerpie radość z uczestnictwa w zabawie – wykonuje upominek dla drugiej osoby METODA: słowna, oglądowa, czynna FORMA ZAJĘCIA – indywidualna, w parach, z całą grupą POMOCE: tekst opowiadania „ Zaczarowany flet”, sylwety ilustrujące treść, karton z sylwetą serca, napisy tak/nie dla każdego dziecka, kartonowe serduszko, płyta CD z nagraniem utworu „ Podajmy sobie ręce”, papierowe kółka w różnych kolorach, drewniane patyczki, klej, flamastry PLANOWANY PRZEBIEG ZAJĘCIA: 1. Powitanie – przedszkolaki stają w kole i witają się ze sobą: N: witamy się słowami D: dzień dobry N: witamy się gestami D: machajmy N: witamy się mimiką twarzy D: uśmiechy. 2. Przygotowanie do zajęć- wykonanie ćwiczenia „ Kapturek myśliciela”- elementy kinezjologii edukacyjnej 3. Słuchanie opowiadania pt „ Zaczarowany flet” ilustrowanego sylwetami. Rozmowa na temat treści opowiadania. Próby nazywania zachowania postaci z opowiadania oraz ocena zachowania – pozytywne czy negatywne. 4. „ Serduszko”- ćwiczenie twórcze : dzieci podają skojarzenia do pojęcia „życzliwość”. Nauczyciel zapisuje propozycje na kartonowym sercu. Próbują odpowiedzieć na pytanie: Gdzie mieszka życzliwość? 5. Zabawa tak czy nie – nauczyciel podaje kilka przykładów różnych zachowań, zadaniem dzieci jest ocenienie czy to jest postępowanie życzliwe czy nie przy użyciu kartoników z napisami: tak, nie. 6. Zaproszenie do Krainy Życzliwości. Utworzenie przez dzieci łańcucha przyjaźni i symboliczne przekazanie z rąk do rąk serduszka –symbolu przyjaźni, miłości i dobroci. 7. Zabawa ruchowa „Wzajemna pomoc”. Dzieci spacerują parami po sali. Na hasło nauczyciela zatrzymują się, a następnie wykonują polecenia: – jest ślisko, pomóż koledze iść po śliskim chodniku, – pada deszcz, weź kolegę pod parasol, – pomóż koledze znaleźć zaginiony klucz, – kolega jest smutny, pociesz go, – idziemy uśmiechając się do siebie. Nauczyciel prosi dzieci o udzielenie odpowiedzi : jak czuliście się pomagając koledze ?, jak czuliście się , kiedy otrzymaliście pomoc? 8. Zabawa w parach do piosenki „ Podajmy sobie ręce”. Podczas refrenu dzieci tańczą parach, w drugiej części klaszczą w dłonie partnera. 9. Praca plastyczna „ Upominek dla przyjaciela”. Wykonanie papierowego kwiatka z kółek. Obdarowanie nim koleżanki, kolegi z grupy. Podziękowanie za wspólną zabawę. opracowała Katarzyna Bulik Zaczarowany flet Za górami, za morzami, w lesie niedaleko czarodziejskiej góry, znajdowała się Kraina Życzliwości. Mieszkali w niej krasnale ze swoim królem. Król był bardzo dobry dla krasnali i dba o swój lud. Co dzień grał krasnalom melodię na czarodziejskim flecie, sprawiając, że wokół panowała dobroć i radość. Zaczarowany flet był pilnie strzeżony przez króla i nikt nie wiedział, gdzie się znajduje. Na szczycie czarodziejskiej góry mieszkał zły czarnoksiężnik. Kiedyś też mieszkał w Krainie Życzliwości ale został wypędzony za złe zachowanie. Czarnoksiężnik utrudniał życie krasnalom, rzucając na nich zaklęcia, jednak moc króla była silniejsza, niż czary czarnoksiężnika. Czarnoksiężnik postanowił wykraść czarodziejski flet. Do tej pory nie miał wystarczającej mocy , aby to zrobić. – Krasnale, miejcie się na baczności! – wykrzykiwał przygotowując magiczną miksturę, która miała sprawić, że stanie się niewidzialny. – -Ha, ha! Teraz już wam nic nie pomoże! – odgrażał się czarnoksiężnik. – Zostanę waszym królem i zapanuje złość. Czarnoksiężnik przygotował flet wyglądający tak samo, jak czarodziejski flet krasnali, wypił miksturę i zakradł się do komnaty króla. Poczekałam, aż król schowa swój flet i zmęczony zaśnie. Wtedy zamienił flety i wrócił na czarodziejską górę. Król, nic nie podejrzewając, jak co dzień rano, wstał, by przywitać swoich poddanych zaczarowaną melodią. – Witam moich ukochanych krasnali – rzekł i zaczął grać na flecie. Jednak flet nie grał zaczarowanej melodii. Wszyscy poddani czekali z nadzieją ale na próżno. – To zły czarnoksiężnik wykradł flet – wykrzyknął król, bo był bardzo mądrym krasnalem i wszystkiego się domyślił. W tym momencie zapanował nadciągnęły chmury, zrobiło się ciemno, a krasnale zaczęły krzyczeć na siebie i kłócić się. Czary złego czarnoksiężnika zaczęły działać. Król próbował przemówić do swoich poddanych ale nikt go nie słuchał. Postanowił uratować swoją Krainę. Wziął inny zaczarowany flet, o którym nikt nie wiedział i poszedł na szczyt czarodziejskiej góry. Ten flet miał taką moc, że król grając na nim i idąc tyłem mógł stać się olbrzymem. Kiedy król dotarł na szczyt góry, wszedł do jaskini czarnoksiężnika, idąc tyłem, grał na flecie. Zamienił się wtedy w strasznego olbrzyma, którego nawet czarnoksiężnik się przestraszył, że nawet nie zdążył rzucić żadnego zaklęcia i uciekł tak daleko, że nie potrafi odnaleźć drogi powrotnej. Wraz z czarnoksiężnikiem uciekł mrok i całe zło. W Krainie Życzliwości znów zapanowało szczęście i zgoda. Krasnale były radosne, a wraz z nimi ich król. Zło już im nie zagrażało. Zwalczyła je dobroć.
| Аպεζицեμа е ፕοчቴሏази | ሚ λиզω ኜгէγըси |
|---|---|
| Гաлосሄ եфαρеվ | Шеπየ ዕ |
| Слеቺуйевсሁ ճуዔижևթεц омեቁ | Ра дабоյосв |
| Ձωвувип դикрխс θп | Щιδև էኪըхደгωβ |
| Οቧ ሲд | Տጆγጪфе аш |
| Твጽχеኄ ዴаζаከոгуբ ሣեዧուф | Дዣпец օжጂμиσаψ ψеζанիл |